Mis on müoinositool?
Müoinositool on üks inositooli heksahüdroalkoholide variantidest. Inositoolil on üheksa võimalikku stereoisomeeri, millest ainult ühte leidub elusrakkudes – müoinositool. See toimib insuliiniretseptori rakusiseste signaalide mediaatorina ning osaleb lipolüütilises seedimises, vere kolesteroolisisalduse vähendamises ja paljudes teistes organismi protsessides.
Müoinositooli ja selle derivaate leidub puuviljades (eelkõige melonis ja apelsinis), kaunviljades, teraviljades ja pähklites. Maitselt on see kaks korda vähem magus kui sukroos.
Taimedes leidub inositooli peamiselt fütiinhappes ja selle soolades, fütaatides. Need on idanevates seemnetes fosfaadiallikaks. Ilma eeltöötluseta imendub fütiinhape inimese organismis halvasti. Fütaadid vähendavad märgatavalt mineraalide (kaltsium, magneesium, raud, tsink) biosaadavust, suurendades mineraalide puuduse riski.
Müoinositooli peeti varem üheks B-vitamiiniks (B8-vitamiin). Kui avastati, et müoinositooli sünteesitakse neerudes (tervel inimesel mitu grammi ööpäevas), ei liigitatud seda enam vitamiiniks (asendamatu orgaaniline toitaine, mida inimorganismis ei sünteesita).
Siiski võib halvenenud neerutalitluse või mõne muu müoinositooli sünteesi häiriva protsessiga inimestel pidada müoinositooli vitamiiniks.
Müoinositool ja reproduktiivsüsteem
Reproduktiivsüsteemi talitlust mõjutavad müoinositool ja selle derivaadid, mis on vajalikud suguhormoonide gonadotropiini, luteiniseerivate ning folliikuleid stimuleerivate hormoonide stimuleerimiseks.
Müoinositooli mõju sidekoele on embrüo terve arengu seisukohalt väga tähtis.
Polütsüstiliste munasarjade sündroom (PCOS) on üks peamisi viljatuse põhjusi. PCOS-iga patsientidel on sageli insuliiniresistentsus ja süsivesikute ainevahetuse häire. Kombineeritud PCOS-i ravi koos müoinositooliga vähendab ainevahetushäirete riski ning mõjutab kasulikult ainevahetust, hormoonide reguleerimist ja munasarjade talitlust.
Müoinositool osaleb reproduktiivsüsteemi normaalses toimimises ja embrüo arengus. Samuti mõjutab see bioloogiliselt folaate ja teisi seedeelundkonda ning „ema-platsenta-loote“ süsteemi mõjutavaid vitamiine ja mineraale.
Müoinositooli toime põhimehhanismi on kinnitatud mitme kliinilise uuringuga, milles osales suur hulk naisi. Müoinositooli kasutamine toetab organismis toimuvaid normaalseid ainevahetusprotsesse (vähendab insuliiniresistentsust ja kompenseerivat hüperinsulineemiat), mis tingib tavapäraste hormonaalsete näitajate taastamise ja sellest tulenevalt:
- ovulatsiooni jätkumise
- menstruatsiooni jätkumise
Olemasolevate andmete põhjal on müoinositooli võtmine hästi talutav ja kõrvaltoimeid ei esine.
Üks Miofolici kotike sisaldab 2000 mg müoinositooli.