Endokriin- ja närvisüsteem

Rasestumisel toimuvad nii naise hinges kui ka kehas suured muutused.
Naise keha peab kandma last üheksa kuud, et anda elu uuele inimesele. Ta võib avastada, et tema eesmärgid, meeleolud ning hoiakud enda ja teiste suhtes on muutunud.
Raseduse ajal on endokriin- ja närvisüsteem peamised muutuste põhjustajad naise kehas. Ajus ja seljaajus vallanduvad loote normaalseks arenguks vajalikud keerulised mehhanismid, mille eesmärk on säilitada naise organismis kasulikud ained. Need protsessid takistavad ka enneaegset sündi, blokeerides närviimpulsse seljaaju tasemel.
Ajus toimuvate hormonaalsete muutuste tõttu suureneb subkortikaalsete ehk ajukoore aluste piirkondade aktiivsus ning väheneb ajukoore erutuvus. Seetõttu kannatavad naised raseduse algstaadiumis meeleolumuutuste ja ärrituvuse, uimasuse, keskendumisvõime halvenemise ja suurema väsimuse all. Samuti võib kõige sagedamini raseduse esimestel nädalatel esineda iiveldust, pearinglust ning muutusi maitse- ja haistmismeeles. Tavaliselt kaovad need sümptomid pärast esimest trimestrit.
Südame-veresoonkond
Raseduse ajal peab ema keha töötama kahe eest. Südame-veresoonkonnas toimuvad muutused, et kohaneda lisandunud platsenta verega. Süda kohaneb kiiresti uue koormusega, suurendades südamelihase massi ja südame väljutusmahtu. Vere hulk naise kehas suureneb kuni seitsmenda raseduskuuni, mil see saavutab maksimumi.
Koormuse suurenedes toimuvad muutused rindkeres ja kopsumahus.
Tavaliselt püsib rasedatel vererõhk muutumatuna, kuid raseduse viimasel trimestril võib vererõhk tõusta. See näitab hilist toksikoosi.
Miofolici kompleksi võtmine võib aidata vähendada toksikoosi tekkimise riski raseduse hilisemates etappides.
Seedeelundkond
Seedesüsteemi muutusi täheldatakse paljudel naistel sageli esimestel rasedusnädalatel. Hommikuti esineb sageli iiveldust ja oksendamist ning maitse-eelistused muutuvad. Kroonilised haigused võivad süveneda. Seega on soovitatav keha raseduseks ette valmistada.
Nõuandeid raseduse ajal toitumise kohta leiate siit.
Miks on tähtis raseduseks ette valmistuda?
Rasestumisel toimuvad nii naise hinges kui ka kehas suured muutused. Naise keha peab kandma last üheksa kuud, et anda elu uuele inimesele. Ta võib avastada, et tema eesmärgid, meeleolud ning hoiakud enda ja teiste suhtes on muutunud. Seetõttu on tähtis jälgida, et organism oleks valmis terve lapse eostamiseks, kandmiseks ja sünnitamiseks.
Sugu- ja kuseelundkond
Raseduse ajal toimub sugu- ja kuseelundkonnas palju muutusi.
Rasedusega lakkavad menstruaaltsükkel ja ovulatsioon. Ühes munasarjas valmistab spetsiaalne sisenõrenääre ette endomeetriumi (emakavooder) embrüo vastuvõtmiseks ja raseduse arengu tagamiseks esimese 10–12 nädala jooksul. Edaspidi see järk-järgult taandareneb ja fetoplatsentaarne kompleks võtab selle ülesanded üle.
Rasedus koormab üsna suurel määral neere, sest need eemaldavad nii naiselt kui ka lootelt ainevahetussaadusi.
Progesteroonisisalduse muutusega võib põie toonus väheneda, mis võib tingida uriini seisaku ja soodustada kuseteede nakkuste teket.
Paljudel naistel on nn pardi kõnnak, mida seostatakse vaagnaliiduste pehmenemisega (malaatsia) ja häbemeluude kerge lahknemisega.
Piimanäärmetes tekivad muutused: suureneb rasvkoe hulk ja sagarate arv ning paraneb verevarustus.
Naise kehakaal suureneb 8–18 kilogrammi loote kasvu ja emaka märkimisväärse suurenemise tõttu. Raseduse ajal kasvab emakas 3–8 cm-lt 35 cm-ni ja selle mass (ilma looteta) kasvab 50–100 grammilt 1000–1200 grammile. Muutub ka emaka asend. Esimese trimestri lõpuks kasvab see vaagnast kaugemale ja sünnituseks jõuab roietealumikuni. Veresooned laienevad ja katavad terve emaka.
Psühholoogiline muutus
Raseduse ajal valmistub ema järk-järgult vaimselt ette kauaoodatud ime saabumiseks. Esimesel kahel rasedustrimestril muretsevad naised sageli oma seisundi pärast, sest kehas toimuvad füüsilised muutused. Teisel trimestril hakkab loode liigutama ja kogu tähelepanu kandub sellele edasi. Naine mõtiskleb lapsele nime valimise üle, räägib temaga ja kutsub teda südamlike hüüdnimedega.
*Günekoloogid soovitavad võtta kaks kotikest Miofolicit ööpäevas, et parandada naise reproduktiivsust ja säilitada hormonaalset tasakaalu raseduseks ettevalmistamise kõikides etappides ning raseduse edasiseks ohutuks kuluks.